Tanık Gösterme Nedir

Bu sayfamızda tanık gösterme nedir sorusuna cevap vererek düşünceyi geliştirme yollarından tanık göstermeye örnekler vermeye çalışacağız.

Bir görüşü güçlendirmek için, alanında yetkin kişilerin görüşlerine başvurup bunları alıntılayarak kullanma yöntemine tanık gösterme adı verilmektedir. Tanık gösterme doğrudan anlatım biçiminde yapılıyorsa tırnak işareti ile gösterilmektedir. Ancak dolaylı anlatıma tırnak işareti gerekmez.

*Sanat yapıtında her ayrıntının bir işlevi olmalıdır. Anton Çehov: “Öykünün başında bir çividen söz edilmişse, öykünün içinde kahraman kendini o çiviye asmalıdır.” Der.

*Roman sanatı da mühendislik bilimi gibi ince hesaplamalar gerektirir. Balzac’ın, roman yazmayı bir iğnenin ucuna saray inşa etmeye benzettiğini söylemesi boşuna değildir.

Yukarıdaki örneklerin ilkinde doğrudan anlatıma dayalı, ikincisinde ise dolaylı anlatıma dayalı tanık gösterme yapılmıştır.

Tanık göstermeyi örnekleme ile karıştırmamak gerekmektedir. Tanık göstermede yazar, tanıklığına başvurduğu kişinin görüşünden yararlanır; görüşünü okuyucuya aktarır. Yazar okuyucuya bu konuda böyle düşünenin yalnız kendisi olmadığını, tanıklığını gösterdiği kişinin de kendisi gibi düşündüğünü söylemek ister. Örneklemede ise yazarın böyle bir amacı yoktur.

Tanık Gösterme Nasıl Yapılır Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir