Tanzimat Edebiyatının Özellikleri

Bu sayfamızda Tanzimat Edebiyatı hakkında bilgi vererek Tanzimat Edebiyatının özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Tercüman-ı Ahval gazetesi ile başlayan Tanzimat döneminde tiyatro, deneme, makale gibi yeni türler edebiyatımıza girmiştir. Şiir, tarih, mektup gibi edebi türler yeni bir anlayış ile yazılmaya başlanmıştır.

Hak, eşitlik, hürriyet, vatan, millet, medeniyet gibi kavramlar bu dönemde en sık işlenen konulardır. Yazarlar ve şairler genellikle Fransız edebiyatını örnek almışlardır. İlk dönem sanatçıları, sanat toplum içindir, anlayışıyla; ikinci dönem sanatçıları ise sanat sanat içindir anlayışıyla eser vermişlerdir.

İlk kez yazılan ve eğitici amaç taşıyan roman ve hikâyelerde gerçek hayat ve tarihi konular işlenmektedir. Ancak yazılan roman ve hikayeler teknik bakımdan zayıftır. Şiirde yeni konular işlenmiş, şiirin konusu genişletilmiştir. Konu bütünlüğü sağlanmış, eskilerin yanında yeni nazım şekilleri de kullanılmıştır. Bu dönemde en fazla eser tiyatro türünde verilmiş, tiyatro ile halk bilgilendirilmeye çalışılmıştır.

Tanzimat Edebiyatının Temsilcileri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir