Tarihi Roman Nedir

Bu sayfamızda tarihi roman nedir sorusunun cevabını vererek tarihi roman türünün özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Konularına göre roman çeşitlerinden bir tanesi de tarihi romanlardır. Tarihi romanların konusu, başlıca kahramanları ve olayları tarihten alınmaktadır. Bunlara tarihsel roman adı da verilmektedir. Tarihi bir olayın roman gerçekliği ile anlatıldığı tarihi romanlarda, romanı çkici kılmak için aşk, erdem, kahramanlıklar da ön plana çıkarılmaktadır.

Olayın geçtiği dönemin özellikleri, medeni durumu, terbiye ve hukuk kuralları tarihi romanda oldukça geniş yer tuttuğundan bu tür romanlar yazıldıkları dönem hakkında ayna görevi görmektedir. Batı edebiyatındaki başlıca tarihi roman yazarları: Walter Scot (Kara Şövalye), Victor Hugo (Doksan Üç İhtilali), Alexandre Dumas (Monte Kristo Kontu)…

Edebiyatımızdaki ilk tarihi roman örneği Namık Kemal tarafından yazılan Cezmi adlı romandır. Ayrıca Ahmet Mithat Efendi( Yeniçeriler, Hasan Mellah), Nihal Atsız( Bozkurtlar Diriliyor), Kemal Tahir (Devlet Ana) gibi eserler de edebiyatımızdaki diğer tarihi romanlara örnek gösterilebilir.

Tarihi Roman Örnekleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir