Tarımı Etkileyen Faktörler

Bu sayfamızda tarımı etkileyen faktörler nelerdir sorusunun cevabı vererek tarım nelerden etklenir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Tarımı etkileyen faktörler şunlardır:

*İklim: Tarım ürünleri kendilerine özgü iklim türüne ihtiyaç duymaktadır. Bir tarım ürününün kendisine uygun olmayan iklim şartlarında yetişebilmesi mümkün değildir. Bazı tarım ürünleri yağış ve sıcaklık isterken bazıları da daha kurak ve soğuk iklimlerde yetişme olanağı bulmaktadır. Örneğin pamuk, arpa gibi tarım ürünlerinin yetiştirilebilmesi için yaz kuraklığı gerekirken, çay ve fındık gibi ürünler her mevsimde yağış isteyen tarım ürünleridir.

*Yükselti: Tarımı etkileyen faktörlerden bir diğeri de yükseltidir. Bazı tarım ürünlerinin belirli bir yükseltinin altında yetişebilmesi mümkün değildir. Çünkü yükselti arttıkça bölgedeki sıcaklık azalmaktadır. Tarım ürünleri yüksek yerlerde çok daha geç olgunlaşmaktadır.

*Toprak: Bir toprağın içeriğindeki maddeler o toprağın verimini doğrudan etkilemektedir. Kumlu topraklar yumrulu bitkileri, yıkanmış topraklar ise çay gibi ürünleri yetiştirmek için uygundur.

Tarımı Etkileyen Faktörler Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir