Tasarrufun Kişi ve Toplum Hayatındaki Yeri ve Önemi

Bu sayfamızda tasarrufun kişi ve toplum hayatındaki yeri ve önemi hakkında bilgi vererek tasarruf ile ilgili kompozisyon çalışmamıza yer vermeye çalışacağız.

Bir insanın elde ettiği gelirinin bir kısmını biriktirerek harcamalarında aşırıya kaçmamasına tasarruf adı verilmektedir. Aynı zamanda tasarruf gereksiz harcama ve tüketim yapmamak anlamına da gelmektedir.

Tasarruf etmek hem bireysel hem de toplumsal açıdan çok önemli sonuçları olan bir kavramdır. Bir insan ihtiyacı olandan fazlasını tüketmediğinde hem kendi bütçesine katkıda bulunacak hem de boşa tüketim yapmayarak toplumsal ekonomiye katkıda bulunacaktır. Örneğin her gün ihtiyacından fazla ekmek alan bir aile bu ekmekleri tüketemeyerek çöpe attığında bundan hem kendisi hem de toplum zarar görecektir. Her ekmek, daha fazla un, daha fazla enerji, daha fazla hammadde ve daha fazla para demektir.

Günlük hayatta yaptığımız gereksiz harcamaların ucu şaşılacak şekilde çok uç noktalara dayanmaktadır. Fazla tüketim sonucu çöpe atılan her şey hem doğanın kirlenmesine sebep olmakta hem de milli ekonomiye zarar vermektedir. Bu sebeple her insan tasarruf etmeyi öğrenmeli; kendisine ve topluma faydalı bireyler haline gelmelidir.

Tasarrufun Önemi Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Benzer Hesaplamalar

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Timo

    Daha cok bilgi lutfen

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir