Teknoloji Devi Apple’in Geliri İlk Kez Düştü

Son dönemlerde dünyaya hükmeden teknolojileri üreten firmalardan bir tanesi olan Apple, yakaladığı olumlu ivme ile ortaya çıkardığı teknolojik ürünleri dünyanın her köşesinde sattı ve önemli gelirler elde etti. Şirketin bu önemli ivmeyi yakalamasında büyük rol oynayan patronu Steve Jobs’un da hayatını kaybetmesi ile birlikte şirket, adeta bir duraklama dönemine girmişti. Yaşadığı güçlü günleri ardında bırakmış gibi görünen teknoloji devi Apple, 2003 yılından bu güne dek ilk kez gelir düşüşü yaşadı.

Teknoloji devi Apple, bu yılın ilk 3 ayında, geçen senenin ilk 3 ayına kıyasla yüzde 12,7 daha az gelir elde etti. Bu düşüş, şirketin 2003 yılından bu yana yaşadığı ilk düşüş olarak şirket kayıtlarına geçirildi. Apple yetkilileri tarafından yapılan açıklamada 2016 yılının Ocak-Mart döneminde elde edilen gelirin, 2015 yılı Ocak-Mart dönemine göre yüzde 12,7 düştüğünü ve 50,6 milyar dolar olarak belirlendiğini söylediler. Şirket yetkilileri geçen yılın aynı döneminde 58 milyar dolar gelir elde ettiklerini açıklamışlardı. Bu açıklamayla birlikte Apple şirketinin, 2003 yılından beri 51 çeyrek artış gösteren gelirleri ilk kez düşüş yaşamış oldu.

Şirket yetkilileri, 2016 yılının ilk çeyreğinde yaptıkları net karı 10,5 milyar dolar olarak açıkladılar. Bu da şirketin net karında da geçen seneye göre yüzde 22,8’lik bir düşüş olduğuna işaret ediyor. 2016 yılı ilk çeyreğinde dünyada herkesin merakla takip ettiği iPhone akıllı telefon satışlarında da ilk defa düşüş yaşandı. 2016 yılı Ocak-Mart döneminde iPhone akıllı telefon satışları önceki yıla göre yüzde 16,1 düşüş kaydederek 51,2 milyon rakamına geriledi. Geçen yıl aynı dönemin rakamlarına bakıldığında ise satılan iPhone sayısının 61 milyon olduğu görülüyor.

 

 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir