Teknolojik Ürünler Aracılığıyla Yazışmak Beyni Olumsuz Etkiliyor

Teknolojinin her geçen gün gelişmesi insan hayatına birçok olumsuzluk getiriyor. Bu olumsuzluklardan bir tanesi de hayatımıza girmiş olan bilgisayar, cep telefonu ya da tabletler üzerinden yazı yazmak oluyor. Eski zamanlarda elle kullanılarak birbirlerine yazılan yazıların yerini şimdi ise cep telefonları ya da bilgisayarlar ile mesajlaşmak alıyor. İnsanların el ile yazı yazma durumları beyinlerinin gelişmesine yol açarken, klavye ile yapılan yazışmalar bu duruma engel oluyor.

Türkiye Araştırmacılar Derneği kısa adı ile TÜAD kapsamında düzenlenen 19. Araştırma Zirvesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre klavye kullanmak yerine kalem ile yazı yazmak gerektiği söyleniyor. Çünkü insanların kalem ile yazı yazmalarının beyni çok daha fazla geliştirdiği belirtiliyor. 19. Araştırma Zirvesi bünyesinde konuşma gerçekleştiren Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Beyin Bilimsel Kurul Başkanı olan Prof. Dr. Sinan Canan beynin 3.5 milyar yıla dayanan bir Ar-Ge ürünü olduğunu dile getirdi. İnsanların beyinlerinin ise çok fazla bilgiden dolayı bozulduğunu ve bu sebepten ötürü de stresin söz konusu olduğunu belirten Prof. Dr. Sinan Canan, teknolojik ürünlerin bu duruma neden olduğunu dile getirdi.

Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Beyin Bilimsel Kurul Başkanı olan Prof. Dr. Sinan Canan, insanların ellerini kullanması gerektiğini, çünkü ellerini kullanmanın beyin gelişimine olumlu etki ettiğini söylerken, teknolojik ürünlerin hayatımızın her alanında olmasından kaynaklanan el kullanmama durumunun ise olumsuz etkilere sebep olduğunu dile getirdi.

 

 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir