Tımar ve İskan Siyaseti Ne Demek

Bu sayfamızda tımar ve iskan politikası nedir sorusunun cevabını vererek Osmanlı’da tımar ve iskan siyaseti hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

İskân Politikası: Osmanlı devletinde yeni fethedilmiş olan bölgelere Türkmen veya Türk ailelerin yerleştirilmesine iskan politikası adı verilmektedir.

Osmanlı devletinde fethedilmiş olan bölgelere Türk asıllı aileler yerleştirilerek hem buraların Türkleşmesi sağlanmış hem de burada yaşayan insanların bu aileler ile kaynaşarak Osmanlıcılık fikrini benimsemeleri mümkün hale getirilmiştir. Bu şekilde farklı bölgelere yerleştirilen Türkler ve Türkmen yerleştikleri yerleri benimsemişler ve tehlikeler karşısında canları pahasına korumuşlardır.

Tımar Sistemi

Tımar Sistemi: Osmanlıda asker yetiştirmeleri koşulu ile devlet memurlarına ve devlete faydası dokunan kişilere toprak verilmesi sistemidir. Tımar sistemi sayesinde hem halkın ayaklanması engellenmiş hem de tımar verilen bölgenin güvenliği güvence altına alınmıştır. Tımar sistemi sayesinde hem buradaki halk korunmuş hem de yabancı güçlerin halkı kışkırtmalarının önüne geçilmeye çalışılmıştır.

Tımar ve İskan Sistemi Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir