Toplum Huzuru ve Düzeninin Sağlanmasında Hukuk Kuralları Yeterli midir

Bir devleti ya da milleti meydana getiren bireyler o devletin toplumunu meydana getirir. Bu toplum ortak dil, din, tarih, gelenekler, görenekler, örfler, adetler ve kültür etrafında birleşirler bu nedenle de bu toplumun huzur içinde yaşaması son derece önemlidir. Çünkü eğer toplumda huzur olmaz ise o toplumda kaos ve kargaşa ortamı baş göstermeye başlar.

Toplum huzurunu sağlayabilmek için devlet yöneticileri tarafından bir takım hukuk kuralları oluşturulur ve bu kurallar ile bireylerin birbirlerine olan saygıları ve sevgilerinin korunarak toplumda bir anlayış içinde yaşamaları sağlanmaya çalışılır ancak toplum huzuru ve düzeninin sağlanmasında hukuk kurallarının yeterli olup olmadığı günümüzde de devam eden bir tartışma konusudur.

Aslında toplum huzur ve düzenini sağlamak için sadece hukuk kuralları yeterli olmamaktadır. Hukuk kurallarının yanı sıra ahlak kuralları da toplum huzur ve düzenini sağlama da son derece önemlidir. Çünkü dürüst olmak, vicdanlı olmak, erdemli olmak, çevredeki bireylere karşı saygılı olmak, insanlara haksızlık yapmamak gibi ahlak davranışları da toplumun huzur ve düzenini olumlu yönde etkileyen davranışlardır.

Toplum Huzuru ve Düzeninin Sağlanmasında Hukuk Kuralları Yeterli midir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir