Türkçemizi Nasıl Koruyabiliriz

Bu sayfamızda Türkçeyi korumanın yolları hakkında bilgi vererek dilimizi nasıl koruyabiliriz sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Bir milletin en önemli değerlerinden bir tanesi olan dil bir milleti millet yapan unsurların başında gelmektedir. Dilini kaybeden bir ulus öncelikle benliğini ardından da varlığını kaybeder. Bu nedenle her vatandaşın asli görevi diline sahip çıkmak ve onu korumak olmalıdır.

Türkçemizi korumanın en güzel yolu öncelikle yabancı kelimelerden uzak durmak ve dilin yabancı sözcüklerin etkisine girmesini engellemektir. Özellikle gençler arasında hızla yaygınlaşan özenti sebepli yabancı sözcük kullanımı dilimize büyük zarar vermektedir. Bu nedenle bir sözcüğün eğer ki Türkçe karşılığı varsa öncelikle bu kelimeleri tercih etmek gerekmektedir.

Dilimizi korumanın yollarından biri de bolca kitap okuyarak kelime dağarcığımızı zenginleştirmek ve böylece yabancı kelimelere ihtiyaç duymamaktır. Mağaza ve dükkan adı olarak yabancı kelimeleri kullanmak ve Türkçenin bu şekilde kurallarını bozmak da dile büyük zarar verdiğinden bu mekanlara isim verilirken dikkatli olmak gerekmektedir.

Türkçeyi Korumak İçin Yapılması Gerekenler Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

 

Benzer Hesaplamalar

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. ece ateş

    bence de çok güzel olmuş

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir