Türkçenin Yanlış Kullanımı İle İlgili Kompozisyon

Bu sayfamızda dilimizi doğru kullanmanın önemi hakkında bilgi vererek Türkçenin yanlış kullanımı ile ilgili kompozisyon örneğimize yer vereceğiz.

İnsanların kullandığı dilin özelliklerini bilmesi ve bunları doğru şekilde kullanması o kişinin iletmek istediği mesajın karşıdaki insanlara doğru şekilde ulaşmasını sağlayacaktır. Dili yanlış kullanan bir kişi, bu sebeple çoğu zaman anlatmak istediklerini karşısındaki kişilere doğru olarak aktaramamakta ve bu da yanlış anlaşılmalara sebep olmaktadır.

Örneğin yazılı ifadelerde yerinde kullanılmayan noktalama işaretleri söylenen sözün farklı anlaşılmasına sebep olabilmektedir. Dilimizde buna noktalama eksikliğinden kaynaklanan anlatım bozukluğu adı verilmektedir. Bir insan konuşurken ve yazarken eğer çok fazla hata yapıyor ise bu kişinin anlatmak istedikleri karşısındakine doğru şekilde ulaşmayacak ve bu kişi her zaman yanlış anlaşılmaktan ya da anlaşılamamaktan şikayet edecektir.

Dili doğru kullanmak insanlar için çok büyük bir öneme sahiptir. Özellikle anadilde konuşacak ve yazacak olan kişiler bu dilin kurallarını iyi derecede öğrenmek zorundadır. Aksi halde hem yanlış anlaşılmalar ortaya çıkacak, hem de bu kişiler iş ve eğitim hayatlarında oldukça büyük zorluklar çekeceklerdir.

Türkçenin Yanlış Kullanımının Zararları Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir