Türkiye’den KKTC’ye Destek

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Meclis Başkanı olan Sibel Siber, Türkiye için Kıbrıs müzakerelerinde çözüme destek vererek olumlu yaklaşımları olduğunu belirtmiştir.

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Meclis Başkanı olan Sibel Siber, Türkiye’nin çözüm için atılması gereken adımları attığını ve pozitif yönde mesajlar vermiş olduğunu söyledi. Halen devam etmekte olan müzakere süreci için Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş ve bu sebepten dolayı Ankara’ya gelen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Meclis Başkanı olan Sibel Siber, AA haber muhabiriyle olan konuşmaları sırasında, Kıbrıs’ın uluslararası konumu ve Türkiye’nin bu süreçte olan rolü anlatıldı. Sibel Siber, çözümün liderler tarafından gerçekleştirileceğini fakat barışın halk tarafından gerçekleştirileceğini belirtirken, Türklerin güvenilirliğini ve Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yanında olmasının öneminin çok büyük olduğunu söyledi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Meclis Başkanı olan Sibel Siber, garantörler konusunun Türk, Rum, Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin katılımıyla gerçekleşecek olan beşli bir toplantıda ele alınacak olduğunu belirtti.

Siber Türkiye’nin, Avrupa Birliği’nin, Rum tarafından kaynaklanan sorunların olmasını, engel çıkarmasını ve bloke koymasını kabul etmemesini arzu ettiğini söyledi. Sibel Siber Kıbrıs sorununun çözümünde bir çok ülkenin ortak çıkarları olduğunu belirtirken, Akdeniz’de bulunan enerji yataklarının da Kıbrıs’a ilgi duyulmasının sebeplerinden biri olduğunu söyledi. Siber, hangi ülke hangi kararı verirse versin en önemli kararı Kıbrıs Türk halkının vereceğini vurgulayarak, sözlerini bitirdi.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir