Türkiye’nin Dünya Üzerindeki Coğrafi Konumunun Önemi

Ülkemiz olan Türkiye, Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarının birleştiği bölgede yer almaktadır. Türkiye topraklarının büyük bir kısmı Asya ve Avrupa’da bulunmaktadır. Bu sebepten dolayıdır ki Türkiye; hem Asya hem de Avrupa ülkesi olarak bilinir.

Türkiye’nin matematik konumu; baş meridyen Greenwich olmak üzere 26-45 doğu meridyenleri, 36-42 kuzey paralelleri arasında olarak gösterilmektedir. Yani Türkiye, hem kuzeyli hem de doğulu bir ülke özelliği taşımaktadır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Türkiye; Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarının birleştiği bölgede yer alır bunun sonucunda da üç kıtayı birbirine bağladığından dolayı ülkemiz bir köprü görevi görmektedir ve bu durum ticaret faaliyetleri açısından da oldukça önem arz etmektedir. Diğer bir özellik ise ülkemizin büyük bir kısmı olan Anadolu bölgesinin üç tarafının da denizlerle kaplı olmasıdır. Ülkemizi çevreleyen Akdeniz, Karadeniz ve Ege Denizi Cebel-i Tarık Boğazı, Atlas Okyanusu, Süveyş Kanalı ve Hint Okyanusu ile bağlantılı bir şekildedir. Böylece deniz ulaşımı faaliyetlerinde de Türkiye önemli bir stratejik konuma sahiptir diyebiliriz. Bu nedenle de bu yarımada üzerinde kurulup varlığını sürdüren devletler “amfibi devlet” özelliği taşımaktadır.

Türkiye’nin Dünya Üzerindeki Yeri ve Önemi Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Sizler de Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir