Üstün zekalı çocuklara üstünlük sağlanmalı

Tunahan Coşkun başkanı olduğu Tüm Üstün Zekalılar Derneği’nin ilgi alanında olan üstün zekalı çocuklar için düşüncelerini belirtti. Türkiye’de yaklaşık 650 bin kadar üstün zekalı çocuğun var olduğunu ve bu çocukların kendileriyle alakası olmayan bir eğitim sisteminde harcanılacaklarını söyledi. Eğitim kurumları tarafından bu çocuklarla yakından ilgilenilmesinin gerekliliğini ve onlara herhangi kötü bir yakıştırma yapılmasının doğru olmadığını vurguladı.

Tunahan Coşkun, bu çocukların belirlenmesi ve onlara verilmesi gereken eğitimi vermek ile ilgili Türkiye’nin ciddi eksikliklerinin bulunduğunu söyledi. İlgili birimlerin eksikliğinden kaynaklanan, üstün zekalı çocukların sayısının bilinmemesinden bahseden Coşkun, onlar için gerekli taramaların yapılmasını ve her birine gereken eğitimin verilmesine ihtiyaç olduğunu belirtti. Belirtilmediği takdirde ise bu çocukların toplum tarafından asosyal olarak algılanabileceklerini ve bu durumun da, onları yalnız kalma durumuna sokabileceklerini söyledi.

Coşkun, bir yandan üstün zekalı çocukların belirlendikten sonra, onların birlikte eğitim almalarının gerektiğini söylerken, bir yandan ise bu eğitimin Türkiye’de sağlanmasının çok zor olduğunu belirterek, bu çocukların toplum tarafından dışlanmasının muhtemel olduğunu belirtti.

Zeka üstünlüğü eğitime  yansımalı

Üstün zekalı çocukların, gerek eğitim gördüğü ortamdan gerekse kişisel hayatlarından dışlanmasını engellemek için onları anlamaya yönelik çalışmaların yapılmasının önemine dikkat çeken Coşkun, bu çocukların diğer çocuklardan farklı olduklarının kabul edilmesinden bahsediyor.

Coşkun, Türkiye’deki üstün zekalı çocukların, Türkiye için aslında çok önemli olduğunu ve bu çocuklara sahip çıkılarak bu zenginliğin farkında olunmasını söyledi. Coşkun, sözlerine bu çocukların, kendilerine sahip çıkılmadığı takdirde, kendilerine sahip çıkabileceklerini düşündükleri bir başka ülkeye gidebileceklerini ekledi.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir