Uzayda Neler Var

İçinde yaşamış olduğumuz dünya, gezegenler ve diğer tüm unsurlar evren içinde yer almaktadır. Bu bağlamda dünyanın içinde bulunduğu alana “Uzay” adı verilmektedir. Bu yazımızda sizler için derlediğimiz uzayda neler var kısaca hakkındaki bilgileri sizler ile paylaşacağız.

  • Yıldız Kümeleri: Bulutsuz olan gecelerde gökyüzünde görülen yıldızlardır.
  • Yıldızlar: Uzayda bulutu andıran gaz ve toz yığınlarının birbirleri ile sıkışması sonucunda oluşan yıldızlardır. Küresel olan ve geceleri aydınlatan bu yıldızlar, şiddetli şekilde parçalandığında ise uzay boşluğunda dağılan gezegenler oluşmaktadır.
  • Takım yıldızları: Gökyüzüne baktığımızda bir arada göründüklerinden dolayı bu yıldızlara takım yıldızları adı verilmiştir.
  • Meteorlar: Kuyruklu yıldızlardan toz ve kaya parçaları koptuğu zaman dünya atmosferinde bu unsurlar sürtünür, ısınır ve bu ısı etkisi ile de ince bir çizgi görüntüsü meydana getirir. Bu olaya da halk dilinde “Yıldız kayması” denir. Bu yıldız kayması olayına ise atmosfere çok hızlı gelen uzayda bulunan meteorlar neden olmaktadır.
  • Galaksiler: Sayısız yıldızın, kızgın gazların ve toz yığınlarının meydana getirdiği büyük sisteme “Gök Adalar” diğer adı ile “Galaksiler” adı verilir.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir