Yazıyı Bulan İlk Uygarlık Hangisidir

Yazı, insanlık açısından en önemli icatlardan birisidir. Çünkü yazının icat edilmesi ile birlikte tarih; tarih öncesi dönemler ve tarihi dönemler olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Tarih öncesi dönemlerde yazı kullanılmıyor iken yazının icat edilmesi ile birlikte tarihi dönemlere geçilmiştir ve yazı kullanılmıştır ve böylece yazılı eserler meydana gelmiş ve uygarlıklar hakkında günümüze kadar bilgilerin gelmesi sağlanmıştır. 

Yazıyı ilk bulan uygarlık Sümerler olmuştur. Dil ile söylenen kelimeler Sümerler döneminde kayda geçirilmiştir ve bu sırada kullanılan semboller yazıyı meydana getirmiştir. Bir çok tarih bilimciye göre insanlığın en önemli icadı olan yazı ilk kez milatta önce 3500 yıllarında Sümer rahipleri tarafından bulunmuş ve kullanılmıştır. Sümerlerde kullanılan semboller öncelikle yumuşak kil tabletler üzerine sivri uçlu kamışlar ile şekil olarak çizilmiştir. Kil tabletlerin üzerine çizilen bu semboller yüksek derecede ısıtılan kızgın fırınlarda pişirilmiştir ve böylece yazılan yazılar kalıcı hale gelerek günümüze kadar ulaşmıştır. 

Tarihte Yazıyı İlk Hangi Uygarlık Bulmuştur Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Hesaplamalar

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. ceren

    süpersiniz yazıyı hangi uygarlık buldu öğrendim.

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir