Yeniçeri Ocağı Hakkında Bilgi

Osmanlı Devleti döneminde ordu özelliklerine göre bir çok askeri gruptan meydana geliyordu. Orduda bulunan bu askeri birliklerinin her birinin görevleri de farklı oluyordu. Osmanlı Devleti döneminde var olan askeri birliklerden birisi de yeniçeri askerleridir. Bu yazımızda sizlere yeniçeri ocağı hakkında bilgi kısaca vereceğiz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yeniçeri Osmanlı Devleti döneminde var olan bir askeri birliktir. Yeniçeri birliklerinin I. Murat döneminde oluşturulduğu söylenmektedir.

Padişahtan sorumlu olan kapı kulu ocaklarının piyade bölümünü meydana getiren yeniçeri askerleri devşirme sistemi ile oluşturuluyordu. Öyle ki; Osmanlı Devletinde sınırların genişlemesi ile asker ihtiyacı da artmıştır bu nedenle de Hristiyan olan 8 ile 18 yaş arasındaki çocuklar askeri eğitime tabii tutuluyordu.

Devşirme sistemi ile yeniçeri askerlerinin yetiştirilmesi Türklerin Rumeli’ye yerleşmesinin yanı sıra devlete daha bir çok fayda sağlamıştır. Ancak bir zaman sonra bu askeri birliğin amacından saptırılması nedeni ile 1826 senesinde yeniçeri ocağı kapatılmıştır.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir