Zam Uygulamasının Açlık Sınırına Etkisi

Türk-İş tarafından yapılan araştırmaya istinaden, ocak ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının bin 447 lira, yoksulluk sınırının ise 4 bin 714 lira olduğu açıklandı.

Türk-İş’in yaptığı açıklamaya göre “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasının çalışan insanların ihtiyaçlarına ve geçim koşullarına göre yapıldığı belirtilerek 2017 Ocak ayı sonuçları açıklandı. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını gıda ihtiyacı belirlerken, 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırını da gıda ihtiyacı, konut kirası, konuta ait elektrik, doğal gaz gibi faturaların ödenmesi için gerekli maddi ihtiyaç, ulaşım ihtiyacı, sağlık ihtiyacı, eğitim ihtiyacı ve benzeri ihtiyaçları belirlemektedir. Ocak ayında bekar olan bir çalışanın yaşamak için ihtiyacı olan maliyet ise bin 781 lira 84 kuruş olarak belirtildi.

Ankara’da 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını belirleyen fiyatının, yüzde 4,47 oranında artış gördüğünü belirtildi.

Yapılan araştırmaya göre ekmeğe yüzde 25 zam gelirken , kilogram fiyatının ise 5 liraya ulaştığı söyleniliyor. Bu durumun sofraları etkilediği tam olarak anlaşılabiliyor. Makarna ve bulgur gibi yiyeceklerin fiyatının ise aynı kaldığı belirtiliyor.

Yaş olan sebze fiyatlarına kar yağışından etki

Ortalama yaş olan sebze fiyatlarının 3 lira 46 kuruştan 3 lira 67 kuruşa yükseldiği belirtildi. Bunun yanı sıra ortalama meyve fiyatının ise bir gerileme göstermekte olduğu belirtildi. Ortalama kilogram meyve fiyatının ise 2 lira 94 kuruştan bu ay 2 lira 64 kuruşa gerilemiş olduğu bilinmektedir. Yani, bu durumun hem açlık sınırına, hem de yoksulluk sınırına etki gösterdiğini apaçık söyleyebiliriz.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir